فیس‌بوک، سرطان‌زا است!

---------------------------------------------------------------------------------------------

گسترش روزافزون شبکه‌های اجتماعی، بازار شایعات علمی و غیرعلمی را داغ کرده است. آیا واقعا استفاده از فیس‌بوک به افت تحصیلی دانش‌آموزان و بروز سرطان منجر می‌شود؟

فریبا فرهادیان: آیا به فیس‌بوک معتادی؟ آیا اگر روزت را با سر زدن به فیس‌بوک آغاز نکنی، شانسی برای ادامه زندگی نخواهی داشت؟ آیا بیشتر از آن‌که درس بخوانی یا به کارت برسی، در فیس‌بوک می‌چرخی و مدام به تعداد دوستانت اضافه می‌کنی؟ اگر چنین علایمی را در خودت می‌بینی، بهتر است به تحقیقات ضد و نقیضی که در مورد چنین افرادی صورت گرفته است نیز توجه کنی!

ماه گذشته تعدادی از دانش‌آموزان عضو شبکه اجتماعی اینترنتی فیس‌بوک با خواندن مقاله‌ای در نشریه سان، به فکر افتادند تا از دید و بازدیدهای روزانه خود در این سایت کم کنند. سان در مقاله خود اشاره کرده بود که بازدید روزنامه فیس‌بوک باعث افت تحصیلی دانش‌آموزان شده است.

اما انتشار چنین گزارشی تنها مختص سان نیست. با یک جستجوی ساده گوگلی می‌توانید مقالات و وب‌سایت‌های متعددی را در این زمینه پیدا کنید که انواع و اقسام تحقیقات را راجع به اعضای فیس‌بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند. به‌عنوان مثال تایمز، Calgary Herald و The Australian نیز به خوانندگانشان گفته‌اند: «تعلق خاطر به فیس‌بوک باعث افت تحصیلی دانش‌آموزان خواهد شد».

داستان ترسناک شبکه‌های اجتماعی اینترنتی کم‌کم جای خود را بین افراد، باز کرده و طرفداران زیادی برای خود دست و پا کرده است. اما واقعیت چیست؟

روزنامه‌نگاران که احتمالا بیشترین ترس را از رشد ابزارهای اجتماعی و رسانه‌های محاوره‌ای دارند، بیشترین علاقه را به غلو کردن در مورد خطرات این فناوری جدید دارند. پس خیلی هم نامحتمل نیست که داستان‌هایی مضحک و باورنکردنی راجع به آن را منتشر کنند. مثلا دیلی‌میلز اخیرا ادعا کرده که استفاده از فیس‌بوک می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد! داستانی که خیلی‌ها را به خود جلب کرد و در پی آن ترس زیادی را در آن‌ها برانگیخت.

اما به نظر می‌رسد تاثیر فیس‌بوک بر رتبه تحصیلی، داستانی متفاوت و پایه و اساسی مستحکم‌تر داشته باشد. نتایج تحقیقی که بر روی 219 دانشجو در دانشگاه اوهایو انجام شد، حاکی از این بود که بین استفاده از این شبکه و عملکرد تحصیلی دانشجویان ارتباط معناداری وجود دارد.

پس از انتشار این خبر، عده‌ای دیگر هم وارد گود شدند و تحقیقاتی را دراین خصوص انجام دادند تا صحت و سقم قضیه را بررسی کنند. یکی از این تحقیقات، مقاله‌ای بود که در مجله آنلاین First Monday"" منتشر شد. در این مقاله آمده بود که هیچ ارتباطی بین این شبکه با افت تحصیلی مشاهده نشده و تنها یافته آن‌ها حاکی از این است که استفاده از فیس‌بوک در بین افراد تحصیل‌کرده بیشتر رایج است.

در این میان تنها نشریه‌ای که زیاد به فکر اغراق و بزرگ‌نمایی مسئله نبود و بیشتر به بحث‌های علمی قضیه توجه داشت، وال‌استریت ژورنال بود که اعلام کرد: «این حوزه نیازمند مطالعات بیشتری است».

حال قضاوت با خود شماست. بمانید یا بروید. اصلا بهتر است یک برنامه حساب شده برای فیس‌بوک و دید و بازدیدهای آن داشته باشید تا نه سیخ بسوزد و نه کباب!

/ 6 نظر / 29 بازدید
سارا

از بحث جذاب سیخ و کباب که بگذریم، والا ما که علیرغم اعتیاد شدید به حضرت فیس بوک، هیچگونه افتی در عملکرد تحصیلی مشاهده نفرمودیم! حال یا بدن ما مقاوم گشته یا مواد قلابی یا زغالها رطوبتزده...!![نیشخند]

ارزو

سلام[گل] بابا همش چند روز وقت نکردم بیام که این قدر گلایه کردی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![نیشخند] اما راجع به این فیس بوک بگو ببینم ای که وگفتی یعنی چه؟خوردنی بیده یاپوشیدنی؟؟؟؟؟ها؟؟؟؟[نیشخند] . . جدای از شوخی باید بگم واسه ما حرفه ای ها مشکلی پیش نمی اد ...ما دیگه ازمون گذشته که بخوایم افت تحصیلی و این مایه ها داشته باشیم به قول معروف اردهامون رو بیختیم و الک هامون رو اویختیم...تازه کار ها باید مواظب باشن توی این دریای بزرگ غرق نشن چون توی دنیای مجازی زمان خیلی زود میگذره تو فکر می کنی فقط 2 ساعت توی نت بودی اما ساعت نشون می ده که نخیر 4 ساعت وقتت رو تلف کردی!!!! پس اگر استفاده از محیط مجازی _حالا نه صرفا فیس بوک_ حساب و کتاب نداشته باشه اخر ترم استاد هم چین حساب و کتابش رو میده دستت که حالش رو ببری!!! وای چه همه نوشتم خسته شدم .ببین جبران کردم.[چشمک]

آزاده و ساینا

سلام مطلبت خیلی جالب بود... چند وقت پیش یه کاریکاتور خیلی قشنگ هم راجع به فیس بوک تو نیویورکر دیده بودم... تنککککککککککس[گل]

آزاده و ساینا

کجاییییییییی؟ نیستی؟ قبلا بیشتر میومدی و بیشتر می آپیدی.

آزاده و ساینا

بابا مگه سرعتت چنده...... که وبلاگ به این آسونی :دی واست باز نمیشه..[نیشخند] بابا الان دیگه ده کوره ها هم کمتر از 52 نییییییست

پری

من که فقط تو بعضی وبلاگها دیدم اسمش رو. [ناراحت]