مرگ مشکوک دانشمند برجسته ایرانی در آمریکا

سرویس بین‌الملل تابناک ـ دکتر ناصر طالب‌زاده، پزشک برجسته ایرانی و استاد دانشگاه سیاتل که نزدیک به دو سال در آمریکا زندانی بود، روز گذشته به علت بیماری درگذشت.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، وی در سال 2000 به جرم حمایت مالی از حزب‌الله و ارتباط با دولت ایران دستگیر و در یکی از دادگاه‌های آن کشور به ریاست خانم «روتن اشتاین»، یهودی‌زاده ضدمسلمان، به یک سال و نیم حبس محکوم و همه اموالش نیز مصادره شد.
«روتن اشتاین» پس از صدور این حکم، آشکارا اعلام کرده بود که ما این حکم را صادر کردیم تا برای مسلمانان درس عبرت شود.

خبرنگار «تابناک» در ادامه گزارش خود آورده است: مرحوم دکتر طالب‌زاده که از نخبگان کوانتوم پزشکی به شمار می‌رود و از مؤسسان انجمن پزشکی در آمریکا بوده است، پس از تحمل شرایط سخت زندان، با فشار افکار عمومی و با امضای طومار هزار نفری پزشکان آمریکا، از زندان آزاد شد.
 
در همین‌ زمینه، یکی از نزدیکان وی در گفت‌وگوی کوتاهی با خبرنگار «تابناک» گفت: دکتر طالب‌زاده، مدیریت هفده کلینیک را در شهر سیاتل ـ که به شهر بوئینگ و مایکروسافت معروف است ـ بر عهده داشت. وی به دلیل محبوبیتی که در جامعه پزشکی آمریکا و به ویژه «سیاتل» داشت، بارها از سوی روزنامه «سیاتل‌تایمز» و هفته‌نامه‌های این شهر، به عنوان پزشک موفق معرفی شده بود.

وی در ادامه افزود: دکتر طالب‌زاده از حدود سال 1992 به دلیل کسب موفقیت‌های چشمگیری که به زیان سازندگان بمب‌های میکروبی بود، به بهانه‌های واهی، مورد اتهام واقع شد و پس از هشت سال در نهایت پیش از 11 سپتامبر 2000 به یک سال و نیم حبس محکوم شد.

بر اثر جوسازی‌های پلیس و دادگاه فدرال ـ که به جرایم ملی رسیدگی می‌کند ـ همه کارکنان هفده کلینیک تحت نظر ایشان، مورد بازجویی قرار گرفتند و همین موضوع باعث شد تا دو سوم کارکنان یادشده، استعفا دهند.

وی در ادامه گفت: دادگاه ایشان به اعتراف مطبوعات سیاتل، یکی از شلوغترین دادگاه‌های تاریخ آن شهر بود و بسیاری از حاضران را بیماران وی و پزشکان همکارش تشکیل می‌دادند که برای حمایت از وی در دادگاه حاضر شده بودند.

بر پایه گزارش‌های رسیده به خبرنگار «تابناک»، این پزشک ایرانی به خاطر نزدیک شدن به کشف پادزهر سلاح‌های میکروبی که در اختیار اسرائیل است، توسط «موساد» و سازمان «سیا» ـ به طور مشترک ـ بنا بر سناریو ساختگی به حمایت از حزب‌الله، متهم و دستگیر می‌شود.

بنا بر این گزارش‌ها، پزشکان معالج وی، بیماری و مرگ او را کاملا مشکوک دانسته و آن را با تلاش‌های مرحوم دکتر طالب‌زاده برای دستیابی به پادزهری که می‌توانست خدمت بزرگی به جامعه بشری کند، مرتبط می‌دانند.
 
گفتنی است، مرحوم دکتر ناصر طالب‌زاده، برادر نادر طالب‌زاده، از کارگردانان سینمای ایران است.
/ 3 نظر / 21 بازدید
پری

آخه هادی جان من از فوتبال چیزی سر در نمیارم. اما الان این یکی رو می خونم. [گل]

پری

چی بگم آخه. اینا همش سیاست. از قدیم گفتن سیاست پدر مادر نمیشناسه.

مریم

سلام. مطلب مفید .آگاهی بخش و در خور تعمقی گذاشتید. دستتون دردنکنه. موفق و سرفراز باشید.