شوی اتوبوسی ساسی مانکن در خیابان‌های کرج!

آینده نیوز:

ماجرای تولید موزیک ویدیو در داخل کشور از زمانی جدی شد که یک خواننده زیرزمینی رپ در کرج توانست یک موزیک ویدیو را به صورت حرفه‌ای تولید و روی شبکه‌های ماهواره‌ای پخش کند.

به گزارش خبرنگار «آینده»، پیش از این شبکه‌های موزیک ویدیو فارسی زبان مانند ایران موزیک، پی‌ام‌سی و مهاجر توانسته بودند با روابط خاص در ایران و به صورت زیرزمینی، محصولاتی را در قالب موزیک ویدیو تهیه کرده و در شبکه‌های خودشان پخش کنند.

البته مهاجر این کار را با توجه به مجوز تولید برنامه‌های تلویزیونی انجام می داد که از سال 83 تا 85 در اختیار داشت و پس از آن با ممنوعیت فعالیت شبکه‌های فارسی زبان در داخل و به خصوص این شبکه در ایران، روش کار خود را به تولید محصولات زیرزمینی تغییر داد.

اما ریشه این ماجرا از زمانی شروع شد که سود سرشار راه‌اندازی تلویزیون‌های فارسی زبان، چندین چهره درجه چندم در لوس‌آنجلس را به پول‌های بادآورده فراوانی رساند و این انگیزه‌ای شد برای گروه‌های مختلف که در شهرهای لوس‌آنجلس و دوبی، شبکه‌های موزیک ویدیو راه‌اندازی کنند.

بالطبع راه‌اندازی این شبکه‌ها نیازمند محصولات تصویری از داخل ایران است، چون با وجود قوانین سخت کپی‌رایت و سوءاستفاده‌هایی که دو تلویزیون قدیمی ایرانی در لوس‌آنجلس از خوانندگان و شرکت‌های ایرانی و خارجی کرده‌اند، محدودیت‌های زیادی بر محصولات موزیک ویدیو ایجاد شده و تلویزیون‌های بی‌پول پارسی زبان توان تهیه محصولات گران قیمت را ندارند.

از این رو برای تامین نیاز تصویری آنتن‌های ماهواراه‌ای خودشان، ناچار دست به گریبان استودیوهای زیرزمینی و گروه‌های سازنده کلیپ آماتوری در ایران شده‌اند تا بتوانند آنتن حریص و بی‌رحم خودشان را پر کنند!

البته در این میان به رغم تمام مراحلی که برای کسب مجوز وجود دارد، بازهم در اتفاقی جالب، ساسی مانکن با کرایه یک اتوبوس شهری و با حضور 30 سیاهی لشگر، ویدیو موزیک را در خیابان‌های کرج تولید کرده است.

برخی شنیده‌ها از این حکایت دارد که گروه مورد اشاره بیش از 3 ساعت در خیابان‌های مختلف شهرستان کرج گردش می‌کردند تا گروه کارگردانی تصاویر موردنیاز خودشان را برای موزیک ویدیو تهیه کنند!

این که یک گروه پسر 17 ، 18 ساله بتوانند چنین هماهنگی گسترده‌ای را پدید بیاورند، دست کم با شرایط حرفه‌ای امروز کار تلویزیونی در ایران، امری محال و غیرقابل باور است.اما نمی‌توان از بهره‌برداری پشت پرده عده‌ای سودجو از این گروه‌ها به راحتی گذشت.

به نظر می‌رسد سطح استعدادهای فراوان موسیقی در ایران و البته محدودیت برای حضور چهره‌های جوان که متاثر از بی‌برنامگی و برخورد سیلقه‌ای با این بخش است، موجب شد این استعدادهای جوان به بی‌راهه کشیده شده و جذب شرکت‌های تولیدکننده زیرزمینی محصولات رپ شوند.

درآمدی که دلال‌های لوس‌آنجلسی و اماراتی از وجود این جوانان می‌برند، فراتر از تهیه یک کلیپ و پخش آن در ماهواره است.

تحقیقات در این زمینه نشان می‌دهد بسته به کیفیت، بین 500 هزار تا 2 میلیون تومان، هزینه ساخت یک ویدیو موزیک در بازار زیرزمینی کشور است. اما تلویزیون‌های پخش‌کننده آن وقتی در جایگاه تبلیغاتی قرار می‌گیرند، ارزش آن‌ها را به مشتریان اقتصادی خود بیش از ثانیه‌ای 20 دلار اعلام می‌کنند!

اختلاف 40 تا 10 برابری ارزش این محصولات نشان از سوءاستفاده گسترده از توان خوانندگان جوان رپ ایرانی در شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان دارد. به نظر می‌رسد دستگاه‌های فرهنگی و رسانه‌های خانگی می‌توانند با اعمال قوانین مشخص برای تولید و انتشار این محصولات از گسترش فضای زیرزمینی و بدون کنترل آن جلوگیری کرده و آینده این استعدادهای موجود را در مسیری سالم و قانونی تضمین کنند.

چون با ادامه این روند و توسعه بددهانی‌های برخی چهره‌ها میان بقیه، هیچ نتیجه‌ای جز استفاده گسترده از الفاظ رکیک و خنده‌دار که برای جوانان 15 تا 25 سال به رغم ناهنجاری‌های موجود جذابیت فراوانی دارد، باقی نمی‌ماند و این برای فضای فرهنگی جوان کشورمان سمی مهلک است.

نگاهی به محدودیت‌های فراوان خوانندگان بزرگ و مشهور پاپ کشورمان نشان می‌دهد جایی برای عرض اندام این چهره‌های جوان باقی نمی‌ماند و طبیعی است که موج گسترده ای از انتشار محصولات آن‌ها در وب سایت‌های شخصی و وبلاگ‌ها، دامن فضای فرهنگی کشور را بگیرد.

این فضا موجب می‌شود هر جوانی که فکر می کند صدای خوبی دارد ، به مانند انسان تشنه‌ای که دنبال مطرح شدن است، از هر مجرای قانونی و غیرقانونی وارد شده و سعی در نشان دادن خود داشته باشد، امری که با تفکر، هیجان‌ها و احساسات دوره جوانی، منطق درستی پشت سر آن نیست.

ولی با این وصف امکان حفظ ارزش‌ها در کنار هدایت این استعدادها در فضای فرهنگی کشور وجود دارد تا شاهد مسافرت آن‌ها به دوبی یا لوس‌آنجلس برای رسیدن به سراب شهرت و فعالیت آزاد نباشیم!
/ 6 نظر / 30 بازدید
پری

دیر شده جونم دیگه کسی دوست نداره توی اون کشور باشه. چون هیچی برای یه زندگی آدمانه نداره. یه آپ کردم برای افزایش وزن. دوست داشتی بیا.

علی

حالا چرا این عکسهات انقدر مات و محوه؟![سوال] ولی خودمونیما! الان هر ننه قمری میره خواننده شه![نیشخند]

آیدا

Salam agha Hadi merci az hozooret ... ! Rasti ghabelam nadare [زبان] Bazam sar bezan khoshhalam mikoni ... Movafagh bashi !

آزاده و ساینا

سلام[گل] مرسی آپ جالبی بود... راستی اولین کلیپ زیر زمینی رو کی خونده؟ میدونی؟

آیدا

میگم تو هم نیستی سر نمیرنی به ابجی ها؟ ببینم تو اگه صدات خوبه یه کاست حالا از راه غیر قانونی بزن اینجا طرفدار واست پیدامیشه اخه این چینی ها خارجی ها رو خیلی دوست دارن هر چند که زبانشون رو بلد هم نباشن[نیشخند]

سارا

آخی بمیرم واسه این استعدادهای جوان در حال هرز رفتن!‌ طوری نوشتی که آدم جیگرش کباب میشه...