انتقاد تند و تیز لاریجانی از سران جهان در مونیخ

روز گذشته، در حالی کنفرانس امنیتی مونیخ آغاز شد که بنا بر پیش‌بینی‌های قبلی، ایران محور این نشست در روز نخست کاری خود بود.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، محوریت ایران برای این اجلاس در اظهارات «اشتان مایر»، وزیر خارجه آلمان که به عنوان سخنران افتتاحیه این نشست ایراد کرد، نیز مشخص بود.

«فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر امور خارجه آلمان در سخنان افتتاحیه چهل و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: ما نمی‌خواهیم حق استفاده مسالمت‌آمیز انرژی اتمی را از ایران بگیریم.

اشتاین مایر که بعدازظهر جمعه در حضور بیش از چهارصد نفر از سران، شخصیت‌ها و سیاستمداران بین‌المللی پیرامون خلع سلاح و کنترل تسلیحاتی سخن می‌گفت، افزود: ما هم‌اکنون باید به گسترش سلاح‌های اتمی از جمله به موضوع ایران نیز توجه کنیم.

وزیر امور خارجه آلمان گفت: هدف این نیست که حق کشوری را برای استفاده مسالمت‌آمیز از انرژی هسته‌ای بگیریم، بلکه هدف، جلوگیری از انجام یک برنامه نظامی در پوشش استفاده مسالمت‌آمیز از انرژی اتمی است.

موفقیت لاریجانی در مونیخ
بنابر این گزارش پس از گذشت دو سال از سخنرانی تأثیرگذار لاریجانی در کنفرانس امنیتی مونیخ، بار دیگر، عصر جمعه سخنرانی مهم لاریجانی، قدرت دیپلماسی ایران و بهره‌گیری موفق از عرصه این رخداد بین‌‌المللی را به نمایش گذارد.

حضور شخصیت‌هایی همچون لاریجانی و «جو بایدن» معاون اول اوباما در این نشست، انتظار ایراد سخنان مهم و تأثیرگذار را در اذهان کارشناسان پدید آورده بود.

لاریجانی که تنها سخنران مهم روز افتتاحیه بود در ابتدا گفت: همه شما می‌دانید که آمریکا تنها کشوری است که از سلاح هسته‌ای در هیروشیما و ناکازاکی ژاپن استفاده کرد و همچنین در سال‌های اخیر با موضوع هسته‌ای اسرائیل غاصب مشکلی ندارد؛ حال چگونه می‌شود خلع سلاح کشورها را از زبان آمریکا باور کرد؟

وی افزود: آمریکا کشورهایی را که آزمایش هسته‌ای انجام دادند، تحریم نکرد؛ دولت هند سلاح هسته‌ای خود را آزمایش کرد، اما آمریکا نه تنها این کشور را تحریم نکرد، بلکه بیشترین قراردادها را با آن بست.

لاریجانی سپس با اشاره به حمایت غرب از حمله عراق به ایران، حمایت از اسرائیل در تهاجماتش به مردم فلسطین و عملیات‌هایی علیه مردم عراق و افغانستان ـ که هر کدام تلفات بسیاری به همراه داشت ـ افزود: تنها کشور ما 250 هزار شهید در دفاع مقدس داد.

لاریجانی پرسید: امروز با همه این دخالت‌ها، آیا امنیت منطقه بهتر شده است؟ آیا تروریسم کاهش یافت؟ تولید مواد مخدر در افغانستان کاهش یافت؟ این در حالی است که رهبران تروریست‌ها هنوز بر سر جایشان هستند؛ پس کدام هدف محقق شده است؟

وی آنگاه با ارایه نگاهی مثبت به اقدام اخیر اوباما و با اشاره به این‌که رئیس‌جمهور جدید آمریکا با فرستادن نماینده‌اش به خاورمیانه اعلام کرده: «او را برای شنیدن حرف‌ها اعزام کردم نه دستور دادن» گفت: این رویکرد، نشانه اولیه مثبتی است که نادرست بودن استراتژی گذشته را نشان می‌دهد؛ باید مشخصات فرهنگی مناطق و مصایب آنها را دقیق‌تر دید.

رئیس مجلس شورای اسلامی، سپس ده مورد از بلاهایی را که دخالت‌های حاکمان پیشین آمریکا بر سر مردم ایران آورده‌اند را شمرده و پرسید حال توقع دارید با تغییر ادبیات و ژست مصاحبه‌ای، این آلام رفع شود؟ یا روش آن پذیرش اشتباهات و یک تغییر استراتژیک است؟

او با اشاره به این‌که دیگر شرایط یکجانبه‌گرایی پایان یافته و بیداری ملل اسلامی را نمی‌توان انکار کرد، افزود: امروز نیازمند یک تئوری معقول، عادلانه و واقع‌گرایانه هستیم.
دوستان بدانید که سلطه‌طلبی و تروریسم، دو روی یک سکه هستند و استراتژی برخورد با تروریسم اشتباه بوده است.
مگر می‌توان پذیرفت که کسی دویست کلاهک هسته‌ای همراه با موشک‌ها و هواپیماهای پیشرفته در اختیار اسرائیل با جمعیت دو ـ سه میلیونی قرار دهد و به بیش از 5 / 1 میلیارد مسلمان بگوید، حق ندارید دانش هسته‌ای برای تولید برق و دیگر مصارف صلح‌آمیز داشته باشید؟ مگر کسی می‌پذیرد که پنج میلیون مسلمان فلسطینی از وطنشان بیرون و آواره جهان شوند و کسانی را از دیگر نقاط جهان جمع کرده و در سرزمین فلسطین اسکان دهند؟

وی همچنین اظهار داشت: با تهمت تروریست خواندن حماس هم واقعیت را نمی‌توان تغییر داد. حماس با رأی مردم و با نظارت ناظران بین‌المللی در انتخابات پیروز، اما با رفتار غیرعقلانی برخی از کشورهای غربی مواجه شد؛ آنها حتی در برابر دستگیری رئیس مجلس و تعدادی از نمایندگان دولت فلسطین سکوت کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ایران نه سلاح اتمی را در دکترین دفاع خود دارد و نه در پی به دست آوردن آن است. ما از زندگی زیر سایه سلاح‌های کشتار جمعی بیزاریم، چه هنوز با نتایج این سلاح‌ها در مصدومان شیمیایی جنگ صدام پس از بیست سال مواجه هستیم که غالباً کشورهای غربی به صدام داده می‌شد. من با صراحت اعلام می‌کنم ایران ساخت و استفاده از هرگونه سلاح هسته‌ای را مخالف آیین اسلام می‌داند.

لاریجانی گفت: در مذاکرات هسته‌ای چندین بار اعلام کردیم که ایران برای رفع نگرانی ادعایی، آمادگی دارد فعالیت‌های هسته‌ای خود را در درون کنسرسیومی با مشارکت سایر کشورها سامان دهد. اگر کشوری دنبال سلاح باشد نه چنین پیشنهادهایی را مطرح می‌کند و نه NPT را می‌پذیرد؛ آن‌گونه که اسرائیل عمل کرده و اتفاقاً رفتار دوگانه غرب در این زمینه بدبینی را دامن زده است.

وی افزود: در بمباران‌های وحشیانه اسرائیل علیه کودکان، آقای پرز در داووس اعلام نمود؛ ما پیشتر به خانه‌ها تلفن می‌زدیم که می‌خواهیم حمله کنیم! کسی این حرف‌ها را باور می‌کند؟ لابد این کودک در منزل نبود که صدای آقای پرز را بشنود! اما در مقابل این اقدامات ضد حقوق انسان موضعی گرفته نشد.

لاریجانی اظهار داشت: سیاست چماق و هویج منسوخ بوده و هست و هیچ کس توجهی بدان ندارد و از اساس نظریه‌ای غیر عاقلانه بوده و ادامه چنین روشی، گام زدن در راه نادرست است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا در سال‌های گذشته، پل‌های زیادی را تخریب کرده است که مسئولان جدید کاخ سفید می‌توانند آنها را بازسازی کنند، اما ساخت پل‌های جدید، نیازمند استراتژی نوین و عملگرا مبتنی بر احترام متقابل و رفتار عادلانه است، نه سخنان تکراری چماق و هویج گذشته!
/ 0 نظر / 17 بازدید