انتخابات رئیس‌جمهوری ایران؛ «بازگشت به آینده؟»

مجله اکونومیست در آخرین شماره خود به موضوع انتخابات آتی ریاست جمهوری ایران و نامزدی محمد خاتمی پرداخته و در مقاله‌ای نوشته است: «سرانجام رئیس جمهور ستیزه‌جو را یک اصلاح‌طلب عمل‌گرا به مبارزه طلبید».

به نوشته اکونومیست، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در ماه ژوئن  (۲۲ خرداد) نه فقط با مردمی ناراضی رو در رو ست، علاوه بر آن از هم‌اکنون رقیبی قوی و جدید نیز پیدا کرده است: هفته گذشته محمد خاتمی، روحانی ۶۵ ساله و خوش‌خلق، که نسبت به رئیس‌جمهوری کنونی لحنی آرام‌تر و چهره‌ای خوشایندتر دارد، سرانجام تصمیم گرفت وارد گود رقابت شود.
نویسنده اکونومیست در مقاله خود آورده است: دو بار برنده شدن خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری اسلامی، «بازخواست و نقد» تندروهایی تلقی شد که بر «مردم/روحانی‌‌سالاری» ایران انقلابی حاکم بودند.
مقاله منتشر شده در اکونومیست ادامه می‌دهد: با این همه اصلاح‌طلبان همراه خاتمی نتوانستند هماورد محافظه‌کاران، که جای خود را در ساختار قدرت مستحکم کرده بودند،‌باشند. محافظه‌کاران نه تنها راه را بر بسیاری از اصلاحات سد کردند، بلکه موفق شدند گناه شکست را به گردن خود اصلاح‌طلبان بیندازند و رأی دهندگان را به حدی از اصلاح‌طلبان فراری دهند که راه برای صعود احمدی‌نژاد به سکوی قدرت هموار شود.
نویسنده ادامه می‌دهد: خبر آمدن آقای خاتمی به صحنه مبارزات انتخاباتی، امید را در نزد بسیاری از ایرانیانی که از حکومت محمود احمدی‌نژاد به ستوه آمده‌اند، زنده کرده‌ است. ولخرجی‌های آقای احمدی‌نژاد در بخش‌های عمومی که به واسطه بالا رفتن قیمت نفت امکان‌پذیر شده و قرار بود بر وضعیت طبقه فقیر اثرگذار باشد، در عوض باعث بالا رفتن تورمی شد که قدرت خرید طبقه متوسط را روز به روز ضعیف‌تر کرده است.
سرکوب شدید مخالفان، سخت‌تر شدن قوانین مربوط به رفتارهای «اسلامی» و زبان ستیزه‌جویانه‌ای که باعث برانگیخته شدن تخاصم بین‌المللی علیه ایران شد، همگی برای بسیاری یادآور خاطرات تیره و تار روزهای پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ است. روزگاری که دوران مشقت‌های اقتصادی،انزوای دیپلماتیک و کاهش چشمگیر آزادی‌های فردی بود.
نویسنده اکونومیست در مقاله خود آورده است: دو بار برنده شدن خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری اسلامی، «بازخواست و نقد» تندروهایی تلقی شد که بر «مردم/روحانی‌‌سالاری» ایران انقلابی حاکم بودند.

نویسنده در ادامه مقاله خود می‌افزاید که سیاست عوام‌باورانه آقای احمدی‌نژاد هنوز مشتاقان خود را دارد و از طرف دادگاه‌ها ودستگاه‌های امنیتی ستیزه‌‌طلب حمایت می‌شود. با وجود نارضایتی عمومی که در آستانه غلیان قرار گرفته و تشویش و اضطرابی که در پی سقوط قیمت نفت به وجود آمده، اکنون دیگر هم‌قطاران محافظه‌کار آقای احمدی‌نژاد نیز نگران این وضعیت هستند، تا جایی که روشن نیست آیا رئیس‌جمهوری می‌تواند در انتخابات خرداد ماه نامزد مورد حمایت آنها باشد یا نه.
مدعیانِ دیگرِ مقام ریاست‌جمهوری مانند علی لاریجانی، رئیس مجلس، امکان دارد بتوانند مورد عنایت مقام رهبری یعنی آیت‌الله خامنه‌ای قرار بگیرند که تا کنون از محافظه‌کاری احمدی‌نژاد حمایت کرده است. با این همه سابقه عقب‌نشینی عمل‌گرایانه او با عنوان «حفظ انقلاب» هنوز در اذهان باقی است.
نویسنده اکونومیست ادامه می‌دهد آرام شدن لحن آقای احمدی‌نژاد در مورد بزرگترین چالش سیاست خارجی ایران، یعنی روابط با آمریکا، می‌تواند به عنوان شگردی برای انتخابات پیش‌رو تلقی شود. با این همه می‌توان به همین نسبت آن را تنها پاسخی ساده به پیش‌درآمد سیاست خارجی باراک اوباما دانست. روز ۲۲ بهمن و در مراسم سی‌امین سالگرد انقلاب ایران آقای احمدی‌نژاد خطاب به جمعیت گرد آمده در میدان آزادی تهران گفت: «ملت ایران آماده مذاکره است، اما در فضایی عادلانه و همراه با احترام متقابل».
در همین سخنرانی او مدعی شد که ایران یک ابرقدرت است، و پیشرفت فناوری هسته‌ای و موشکی ایران را نمادی از قدرت ملی دانست. به نظر می‌رسد که آقای احمدی‌نژاد قصد دارد نشان دهد که میهن‌پرستی افراطی وی، به جای دیپلماسی آرام آقای خاتمی می‌تواند جمهوری اسلامی را به جایگاهی که استحقاق آن را دارد برساند.

/ 5 نظر / 6 بازدید
آزاده و ساینا

"نسبت به رئیس‌جمهوری کنونی لحنی آرام‌تر و چهره‌ای خوشایندتر دارد" [نیشخند] ولا باباش که اس اس شششششششششددددددددییییییییید منم که معلومهه دختر هم که فعلا خیره میشه به فوتبالای اروپایی اصلا به داخلیا نگاه هم نمیکنه...[گاوچران]

ندا

باتبادل....چطوری خبرم کن عزیز

پری

نکنه منظورت اینه که می خوای رای بدی؟؟!!! [سوال] یعنی جدی جدی فکر می کنی تاثیری داره؟ [سوال] خبری ازت نیست داداشی؟ [سوال] جه قدر سوال گذاشتم اینجا؟ [سوال]

پری

چرا میای دلت میگیره؟؟؟ [سوال]. باز دوباره من سوزنم گیر کرد رو آیکون سوال[نیشخند]. اما به نظر من وقتی ما کاره ای نیستیم دلیلی هم نداره که خودمون رو مسخره کنیم. من اینجور فکر می کنم. بگذریم. خوش باشی داداشی. [گل]